نسخه جدید تایمر ساده و تکرار شونده ترکیب دو تایمر ساده و تکرارشونده در یک برد می باشد.  این تایمر دوزمانه دارای یک دیپ سوئیچ با سه کلید می باشد که برای تنظیم مد مورد نظر بکار می رود.


در صورتی که دیپ سوئیچ Simple، Repeat بر روی Simple تنظیم شود تایمر بصورت ساده عمل خواهد کرد، بدین معنا که با فشار کلیدهای Day، Hour، Min و Sec می توان روز، ساعت، دقیقه و ثانیه را تنظیم کرد و با فشار کلید Start پس از طی زمان مورد نظر رله روشن یا خاموش می شود. روشن یا خاموش شدن رله بستگی به تنظیم کلید دیگر دیپ سوئیچ یعنی کلید First-On، First-Off دارد. در صورتی که این کلید بر روی First-Off تنظیم شده باشد در ابتدا رله قطع بوده و پس از طی زمان تنظیم شده روشن می شود و روشن می ماند، اما در صورتی که کلید روی First-On تنظیم شده باشد به محض فشار کلید Start رله وصل شده و تایمگیری آغاز می شود و پس از طی زمان تنظیم شده رله خاموش می شود. کلید بعدیِ دیپ سوئیچ کلید Countdown، CountUp می باشد. این کلید اگر بر روی CountUp باشد تایمگیری به صورت افزایشی انجام می شود و اگر بر روی Countdown تنظیم شود عملیات شمارش بصورت معکوس صورت می پذیرد.

حالت دوم این برد مد تایمر تکرار شونده می باشد. این حالت با تنظیم کلید Simple، Repeat بر روی مد Repeat انتخاب می شود. با تنظیم این مد می توان دو تایم روشن و خاموش برای دستگاه تعریف کرد و رله دستگاه در یک سیکل تکراری به میزان زمان های تنظیم شده روشن و خاموش می شود. بطور مثال می توان با استفاده از این حالت یک دستگاه را به به طور متناوب و با زمان بین 1 ثانیه (حداقل) تا 100 روز (حداکثر) روشن و خاموش کرد و این سیکل به طور مرتب تکرار می شود. ضمناً زمان روشن بودن و خاموش بودن به صورت جداگانه قابل تنظیم است. به عنوان مثالی دیگر می توان سیستم آبیاری قطره ای را با این دستگاه کنترل نمود و مثلاً هر 12 ساعت به مدت 1 دقیقه شیر برقی آب را باز کرده یا پمپ را روشن کرد و این سیکل همیشه تکرار می شود.

برای تنظیم زمان روشن بودن رله بایستی با یک دست کلید ON را نگه داشته و در همین حال با فشردن کلید های Day، Hour، Min و Sec روز، ساعت، دقیقه و ثانیه روشن بودن را تنظیم کرد. برای تنظیم زمان خاموش بودن نیز به همین منوال باید کلید OFF را نگاه داشته و زمان خاموش بودن را تنظیم نمود. این زمان ها در حافظه EEPROM آی سی دستگاه ذخیره شده و با قطع برق از بین نمی رود. پس از تنظیم زمان با زدن کلید Start دستگاه شروع بکار کرده و با زدن Stop متوقف شده و زمان به ابتدای سیکل باز می گردد. ضمناً در صورتی که کلید Start زده شده باشد و دستگاه در حال کار باشد و در همین حال برق قطع شود، پس از وصل شدن برق دستگاه به کار خود ادامه می دهد، چرا که آخرین وضعیت دستگاه در حافظه دائمی باقی می ماند و برای خاموش شدن و توقف کامل بایستی کلیدStop زده شود که در این صورت پس از قطع و وصل برق هم دستگاه متوقف می ماند. عملکرد First-On، First-Off در مد تکرارشونده نیز تقریبا مشابه حالت ساده می باشد، بدین ترتیب که با تنظیم بر روی First-Off پس از فشردن Start در ابتدا زمان مربوط به خاموش بودن سپری می شود و سپس زمان مربوط به روشن بودن و در صورت تنظیم شدن بر روی First-On ابتدا زمان روشن بودن طی می شود (به محض فشردن Start یا قطع و وصل برق رله وصل می شود) و پس از طی شدن زمان روشن بودن نوبت به زمان خاموش بودن می رسد. این تغییر فقط در مرحله اول محسوس است و برای برخی موارد بسیار کاربردیست (مثلاً برای سیستم های آبیاری بارانی بهتر است که بر روی First-Off تنظیم شود تا پس از تنظیم دستگاه فرصت فرار از محوطه وجود داشته باشد! یا در مورد آبیاری پمپی و زمینی اگر مثلا زمان خاموش بودن روی 8 روز و زمان روشن بودن روی 10 ثانیه تنظیم شده باشد بهتر است که مد را بر روی First-On تنظیم کنیم تا بتوانیم پس از فشردن کلید Start سیستم را تست کنیم و عملکرد پمپ یا شیربرقی را بلافاصله مشاهده کنیم و نیز در همین سیستم اگر به فرض در روز هفتم برق قطع و وصل شد به محض وصل مجدد برق سیستم با 10 ثانیه آبیاری از خشک شدن گیاهان جلوگیری به عمل آورد و 8 روز دیگر خاموش نماند). کلید بعدی Countdown، CountUp می باشد که در مد تکراری نیز دقیقا مثل مد ساده اگر بر روی CountUp باشد عملیات زمانسنجی به صورت افزایشی انجام می شود و اگر بر روی Countdown تنظیم شود عملیات شمارش بصورت معکوس صورت می پذیرد.

از جمله تغییرات دیگر این برد قرار دادن دو رله به موازات یکدیگر می باشد. این دو رله کاملاً همزمان با هم قطع وصل می شوند و تنها کاربرد آن برای حالت تکراری و کنترل جهت چرخش موتور (بویژه برای دستگاه جوجه کشی) می باشد. در این حالت مطابق با نقشه و کلیپ انتهای این صفحه می توان یک موتور DC گیربکس دار دو سیم یا یک موتور سه سیم را به کمک دو عدد میکروسوئیچ در دو جهت رفت و برگشتی کنترل کرد. مثلا برای کنترل طبقه تخم مرغ ها در دستگاه جوجه کشی که باید هر چند ساعت یکبار در یک جهت خاص قرار بگیرد یا پنجره گلخانه که مثلا باید هر 8 ساعت، به مدت نیم ساعت باز شود و دوباره بسته شود.

تغییر دیگر افزودن کلید Reset برای صفر کردن زمان های تنظیم شده می باشد. در ضمن این برد مجهز به رله های 7 آمپری بوده و در مطمئن ترین حالت قادر به کنترل 1000 وات با هر رله است که برای بارهای قوی تر و نیز بارهای القایی مثل فن های بزرگ بهتر است از کنتاکتور در خروجی رله ها استفاده شود. همچنین برد مذکور برای راه اندازی نیاز به یک آداپتور 12 ولت با جریان حداقل نیم آمپر نیازمند است. تغذیه می تواند بوسیله جک آداپتور و یا ترمینال ورودی به مدار وصل شود.

به عنوان نکته آخر دقت داشته باشید که ابتدا وضعیت کلیدهای دیپ سوئیچ را روی مد مورد نظر تنظیم کرده و سپس تغذیه را وصل کنید چرا که برخی از مدها در ابتدای برنامه خوانده و تنظیم می شود. (تغییر دیپ سوئیچ در حین اجرا آسیبی به دستگاه وارد نمی کند اما برخی از مدها در حین اجرا قابل اعمال نیستند). میکروکنترلر مورد استفاده در این دستگاه ATmega16 از خانواده AVR می باشد. اندازه این برد نیز 10 سانتی متر (عرض) در 11 سانتی متر (طول) و ارتفاع آن در حدود 3 سانتی متر است.


نمونه ای از کاربردهای تایمر تکرار شونده:

 • کنترل حرکت موتور در دستگاه جوجه کشی
 • تغییر زمان نور روز برای گیاه یا مرغداری
 • سیستم آبیاری خودکار
 • چشمکزن با تایم زیاد
 • تهویه هوای خودکار
 • کنترل بخاری
 • کنترل کولر
 • عطر پاش
 • مه پاش
 • و ...برای کنترل بارهای سلفی و القایی مثل موتور، فن، کولر، و غیره باید از کنتاکتور یا رله جداگانه با مدار استابر در خروجی دستگاه استفاده شود، البته برای بارهای توان پایین سلفی مثل فن های کوچک و موتورها می توانید به طور مستقیم از رله دستگاه همراه با  یک اسنابر (مقاومت 47 اهم 1 وات سری با خارن 22 نانوفاراد 600 ولت) موازی با بار استفاده کنید، مطابق شکل زیر:


اسنابر


یکی از کاربردهای تایمر تکرارشونده استفاده بعنوان کنترل گردش موتور دستگاه جوجه کشی می باشد. در این قسمت یک طرح پیشنهادی برای کنترل جهت گردش موتور گیربکس دار DC دو سیم ارائه شده است. برای استفاده از این طرح بایستی خروجی دو رله همانند نقشه زیر توسط دو عدد میکروسوئیچ به موتور DC متصل شود. برای موتورهای سه سیم DC تنها از یک رله استفاده می شود. (نقشه را در لینک زیر ببینید):


توضیحات بیشتر


مشخصات فنی
توان خروجی رله ها حداکثر 1000 وات (5 آمپر) ولتاژ 1 تا 220 ولت
ولتاژ مصرفی دستگاه 12 ولت DC
زمان روشن بودن رله قابل تنظیم بین 1 ثانیه تا 100 روز
زمان خاموش بودن رله قابل تنظیم بین 1 ثانیه تا 100 روز
نسخه
نسخه سخت افزار 3.2
نسخه نرم افزار (برنامه میکرو) 3.2
ابعاد
طول (بر حسب سانتی متر) 11
عرض (بر حسب سانتی متر) 10
ارتفاع (ضخامت) (بر حسب سانتی متر) 3

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

تایمر دیجیتال ساده و تکرار شونده

 • تولیدکننده: نوین کیت
 • مدل کالا: NK-26
 • موجودی: 30
 • 75,800 تومان


کالاهای مرتبط

ترموستات دیجیتال (دماسنج) با سنسور ضدآب

ترموستات دیجیتال (دماسنج) با سنسور ضدآب

این برد یک دماسنج دیجیتال فوق العاده دقیق با سنسور..

96,300 تومان

تایمر آنالوگ ساده 555

تایمر آنالوگ ساده 555

کیت مذکور یک تایمر ساده با آی سی تایمر 555 است که ..

10,000 تومان

تایمر تاخیری آنالوگ با 555

تایمر تاخیری آنالوگ با 555

کیت مذکور یک تایمر تاخیری با آی سی تایمر 555 است ک..

10,000 تومان

آداپتور سوئیچینگ 12 ولت 1 آمپر دیواری DC

آداپتور سوئیچینگ 12 ولت 1 آمپر دیواری DC

آداپتور سوئیچینگ 12 ولت 1 آمپر دیواری DC مرغوب دار..

21,000 تومان

جعبه پلاستیکی 11 در 18

جعبه پلاستیکی 11 در 18

جعبه پلاستیکی 11 در 18 سانتیمتر با ارتفاع داخلی 5 ..

5,000 تومان

میکروسوئیچ 40 میلیمتری

میکروسوئیچ 40 میلیمتری

میکروسوئیچ با طول زبانه 40 میلیمتر. حداکثر ولتاژ ق..

2,500 تومان

تایمر ساعتی دیجیتال

تایمر ساعتی دیجیتال

     این برد یک تایمر دیجیتال با قا..

71,000 تومان

ماژول بخار آب سرد آلتراسونیک

ماژول بخار آب سرد آلتراسونیک

ماژول تولید بخار آب سرد (آلتراسونیک) یا اتومیزر دا..

65,000 تومان

فن 12 ولت 12 در 12

فن 12 ولت 12 در 12

فن 12 ولت 12 در 12 سانتی متر  با ضخامت 2.5 سا..

21,000 تومان

فن 12 ولت 4 در 4

فن 12 ولت 4 در 4

فن 12 ولت 4 در 4  سانتی متر با ضخامت 1.1 سانت..

9,000 تومان

رله کولری 30 آمپر 12 ولت Liming

رله کولری 30 آمپر 12 ولت Liming

رله کولری 30 آمپر 12 ولت فیش خور. این رله برا..

15,400 تومان

اسنابر 220 ولت

اسنابر 220 ولت

اسنابر از یک خازن سری با مقاوت تشکیل شده که کل این..

1,000 تومان

رطوبت سنج دیجیتال SHT11

رطوبت سنج دیجیتال SHT11

این برد یک رطوبت سنج دیجیتال با سنسور صنعتی دیجیتا..

171,300 تومان

موتور گیربکس دار 10 RPM

موتور گیربکس دار 10 RPM

موتور گیربکس دار 10 RPM (دور در دقیقه) 12 ولت با چ..

86,300 تومان

میکروسوئیچ بزرگ OMRON

میکروسوئیچ بزرگ OMRON

میکروسوئیچ بزرگ OMRONطول زبانه 2.5 سانتی متر15 آمپ..

3,500 تومان

ترموستات دیجیتال (دماسنج) با سنسور پلاستیکی

ترموستات دیجیتال (دماسنج) با سنسور پلاستیکی

این برد یک دماسنج دیجیتال فوق العاده دقیق با سنسور..

83,600 تومان

دستگاه 3 کاره ترموستات+رطوبت+تایمر SHT11

دستگاه 3 کاره ترموستات+رطوبت+تایمر SHT11

برد دستگاه سه کاره ترموستات دما، کنترل رطوبت و تای..

230,000 تومان

شیربرقی 220 ولت (لباسشویی)

شیربرقی 220 ولت (لباسشویی)

شیربرقی 220 ولت متناوب، 8 وات ایتالیایی معروف به ش..

43,000 تومان

دستگاه 3 کاره ترموستات+رطوبت+تایمر SHT10

دستگاه 3 کاره ترموستات+رطوبت+تایمر SHT10

برد دستگاه سه کاره ترموستات دما، کنترل رطوبت و تای..

187,000 تومان

فن 12 ولت 9 در 9 مرغوب

فن 12 ولت 9 در 9 مرغوب

فن 12 ولت کامپیوتر سایز 9 در 9 سانتیمتر ضخامت 2.5 ..

12,500 تومان

دستگاه 2 کاره ترموستات+تایمر با سنسور پلاستیکی

دستگاه 2 کاره ترموستات+تایمر با سنسور پلاستیکی

این برد یک نمونه جدید از ترموستات دیجیتال می باشد ..

86,300 تومان

دستگاه 2 کاره ترموستات+تایمر با سنسور ضدآب

دستگاه 2 کاره ترموستات+تایمر با سنسور ضدآب

این برد یک نمونه جدید از ترموستات دیجیتال می باشد ..

99,000 تومان

برچسب ها: تایمر, تایمر تکرار شونده, تایمر تکرارشونده, تایمر دیجیتال