به نام خدا

نوین کیت

کیت های الکترونیکی، فروش سورس، شماتیک، PCB، برنامه، نقشه و مدارهای الکترونیکی

کنتاکتور چيست؟


کنتاکتور

 کنتاکتور یک کلید الکترومکانیکی شبیه به رله است که برای روشن و خاموش کردن دستگاه های الکتریکی آمپر بالا مثل کولر، پمپ، الکتروموتور های تک فاز و سه فاز، بخاری برقی و ... بکار می رود. کنتاکتور از یک سیم پیچ و چند تیغه تشکیل شده است. سیم پیچ یا سلف در مدلهای ۲۴ ولت یا ۲۲۰ ولت موجود بوده و در مدل ۲۲۰ ولت با اعمال ولتاژ ۲۲۰ ولت به سیم پیچ، یک هسته آهنی به سمت سیم پیچ جذب می شود (مثل درب باز کن منزل) و چندین تیغه مسی را دو به دو به هم وصل می کند. نوک تیغه ها فلز پلاتین قرار داده شده تا بر اثر اتصال و جرقه آسیب نبیند و نچسبد (بخاطر دمای ذوب بالاتر پلاتین، تقریبا ۲ برابر مس) در این مقاله تصمیم داریم یک کنتاکتور را باز کنیم و داخل آن را ببینیم.

 ابتدا کنتاکتور را از وسط نصف می کنیم تا سلف و تیغه ها از یکدیگر جدا شوند. همانطوریکه در شکل زیر مشاهده می نمایید قسمت سمت راست سلف کنتاکتور و قسمت سمت چپ بخش تیغه ها می باشد. با اتصال ولتاژ به سلف، بخشی از هسته E شکل که در داخل سلف قرار دارد آهنربا شده و بخش دیگر هسته که به تیغه ها متصل است را به سمت خود جذب می کند. در این حالت تیغه ها دو به دو به هم متصل می شوند. با قطع جریان، هسته درون سلف از حالت آهنربایی خارج شده و قسمت دوم هسته با فشار فنر به سمت بالا بر می گردد و کنتاکتها قطع می شوند. 

داخل کنتاکتور

 همانطوریکه گفته شد تیغه ها در بخش بالای کنتاکتور قرار گرفته اند. در شکل های زیر نمایی از چگونگی اتصال تیغه ها نشان داده شده است:

عملکرد کنتاکتور

 در شکل زیر بخش فوقانی کنتاکتور جدا شده و تیغه ها براحتی مشاهده می شود. سه تیغه ضخیم تر سمت راست برای اتصال سه فاز اصلی به کار می رود و دو تیغه کوچک سمت چپ بعنوان فرمان استفاده می شود. این دو تیغه در برخی از کنتاکتورها وجود داشته و یکی عادی وصل و دیگری عادی قطع می باشد. با استفاده از این کلیدها و اتصال آنها به سوئیچ فرمان می توان یک کنتاکتور قفل شونده با دو سوئیچ فشاری ON و OFF ایجاد نمود.

تيغه کنتاکتور

 در شکل زیر تمام اجزای یک کنتاکتور ۹ آمپر LS جدا شده است:

اجزاي داخل کنتاکتور

 قبل از آموزش روش اتصال کنتاکتور دقت داشته باشید که برای عملکرد کنتاکتور باید بسته به ولتاژ سلف آن برق 12 یا 24 یا 220 ولت به سلف کنتاکتور متصل شود. پایه های سلف معمولا در بخش پایینی کنتاکتور بوده و با A1 و A2 نامگذاری می شوند. در شکل زیر به محض اتصال دو پایه A1 و A2 به برق 220 ولت، سلف کنتاکتور آهنربا شده و با صدا و ضربه شدید هسته آهنی متصل به تیغه ها را به سمت خود جذب می کند و اتصال بین ترمینال های روبروی هم برقرار می شود:

پايه هاي سلف کنتاکتور


نقشه سیم کشی کنتاکتور:

 در نقشه زیر روش اتصال و سیمکشی کنتاکتور به بردهای نوین کیت یا هر نوع رله کم توان آورده شده است. در این مدار بجای لامپ می توان از هر نوع مصرف کننده با آمپر بالا مثل موتور کولر، پمپ آب و ... استفاده کرد مشروط بر آنکه جریان مصرفی آن دستگاه از جریان قابل تحمل توسط کنتاکتور بیشتر نباشد.

نقشه سيم کشي کنتاکتورخانه | فروشگاه | قوانين و مقررات | ثبت شکایات | درباره ما | تماس با ما
برای ارتباط با پشتیبانی تماس بگیرید 09191885096 (زکی زاده)
۱۳۹۱-۱۴۰۰© - تمام حقوق برای نوین کیت محفوظ است
A Site By: AVR64.com