به نام خدا

نوین کیت

کیت های الکترونیکی، فروش سورس، شماتیک، PCB، برنامه، نقشه و مدارهای الکترونیکی

رطوبت سنج دیجیتال با سنسور دیجیتال و دقیق SHT20


رطوبت سنج دیجیتال

برای خرید آنلاین برد اینجا کلیک کنید


(resolution) رزولیشن، تفکیک پذیری یا وضوح: 1% (در این دستگاه)
(accuracy) دقت یا خطای سنسور: 3% (SHT20)
محدوده قابل اندازه گیری و نمایش: 0% تا 99%
محدوده قابل تنظیم برای عملکرد رله ها: 0% تا 99%
دو رله با عملکرد و مقادیر Min و Max مجزا برای رطوبت ساز و فن
طول سیم سنسور یک متر. (حداکثر 2 تا 5 متر)

این برد یک رطوبت سنج دیجیتال با سنسور صنعتی دیجیتال SHT20 می باشد که در محدوده 0% تا 99% با دقت 3% کار می کند. از ویژگیهای این رطوبت سنج می توان به قابلیت تنظیم دو دمای مینیمم و ماکسیمم با دقت 1 درصد و کنترل دو رله مجزا در این دو سطح اشاره کرد. به طور مثال با تنظیم رطوبت min1 بر روی 40 و رطوبت max1 روی 50 هرگاه رطوبت محیط از 40% کمتر شود رله شماره ١ وصل شده (بخار ساز یا آبپاش) و به محض اینکه رطوبت از 50% بیشتر شد رله شماره ١ (بخار ساز یا آبپاش) قطع می شود. همچنین به طور مثال با تنظیم رطوبت min2 بر روی 70% و max2 بر روی %80 هرگاه رطوبت محیط از %80 بیشتر شود رله شماره ٢ وصل می شود (باز شدن پنجره ها، روشن شدن فن یا روشن شدن مشعل برای کم کردن رطوبت) و نیز در صورتی که رطوبت از 70% درجه کمتر شود رله شماره ٢ (پنجره، فن، مشعل) قطع می شود. بدین ترتیب رطوبت محیط همیشه در محدوده تنظیم شده باقی خواهد ماند و از حد پایین رله اول و حد بالای رله دوم تجاوز نخواهد کرد. این رطوبت سنج دیجیتال برای ساخت دستگاه جوجه کشی، استفاده در سالن پرورش قارچ، گلخانه، و حتی محیط های صنعتی ایده آل می باشد.

توجه مهم: طول سیم سنسور SHT نباید بیشتر از 20 سانتیمتر باشد. (این سنسور از پروتکل I2C استفاده می کند و بر خلاف سنسور DS18B20 بایستی طول سیم رابط آن تا میکرو تا حد امکان کوتاه باشد و در صورت امکان بر روی برد اصلی لحیم شود) آپدیت 970117: سری جدید بردها با سیم سنسور یک متری عرضه می شود. برای افزایش طول تا 2 متر بایستی یک خازن عدسی مرغوب 100 نانوفاراد روی + و - تغذیه سنسور (دقیقا روی سنسور) لحیم شود. با این ترفند تا 5 الی 6 متر نیز افزایش طول امکان پذیر می باشد، با این حال به دلیل ماهیت I2C بیشتر از یک الی دو متر توصیه نمی شود.

افزايش طول سيم سنسور رطوبت SHT10 و SHT11
عکس از جناب آقای لطیف کُر
ارائه ایده راهکار افزایش طول با کمک خازن از جناب آقای عظیم وزواری

ویژگی دیگر این برد، سنسور دیجیتال آن می باشد که دقت بالایی داشته و کالیبره شده است. ویژگی دیگر این رطوبت سنج دیجیتال سادگی کار با آن و تنظیم رطوبت min و max است. بدین صورت که برای تنظیم رطوبت مینیمم رله شماره یک کافیست با یک دست کلید min1 را نگه داشته و با دست دیگر کلید های up و down را برای تنظیم آن فشار دهید. برای تنظیم رطوبت حداکثر رله شماره یک نیز کافیست با یک دست کلید max1 را نگه داشته و با دست دیگر کلید های up و down را برای تنظیم آن فشار دهید. رطوبت های رله شماره دو نیز به همین ترتیب با نگه داشتن min2 و max2 قابل تنظیم است. مقادیر تنظیم شده در حافظه EEPROM میکروکنترلر ذخیره شده و با قطع برق پاک نمی شود.

این برد دارای دو رله با تحمل بار ٧ آمپر در ولتاژ ٢٢٠ ولت می باشد، هرچند می توان با اتصال کنتاکتور به خروجی رله ها بارهای قوی تر را نیز با آن کنترل کرد. خروجی رله ها به صورت کلید بوده و می توان بارهای DC ولتاژ پایین را نیز توسط آنها کنترل کرد. برای راه اندازی این برد به یک آداپتور 12 ولت مستقیم DC با شدت جریان حداقل 500 میلی آمپر نیاز دارید.

در مشاهده ویدیو مشکل دارید؟ روی این لینک کلیک کنید

در تصویر زیر رطوبت سنج نوین کیت (سمت چپ) در کنار یک رطوبت سنج تجاری و آزمایشگاهی (ست راست) قرار گرفته و مقدار یکسانی را نمایش می دهد:

آزمايش رطوبت سنج نوين کيت

SHT11

این برد از میکروکنترلر ATmega8 استفاده می کند که برنامه آن با دقت تمام نوشته شده و از Watchdog برای جلوگیری از هنگ کردن میکرو بهره گرفته شده است، چنانچه میکرو در هر صورت هنگ کند پس از دو ثانیه به طور خودکار ری ست می شود و به کار خود ادامه می دهد. در واقع عملکرد این مدار تضمین شده است اما برای اطمینان بیشتر توصیه می شود همیشه برای کارهای چند صد میلیونی مانند گلخانه ها و سالن ها از دو رطوبت سنج، به طور جدا گانه استفاده تا احتمال ضرر و زیان به نصف کاهش یابد. ضمناً در صورتی که با فشار کلید ها نمی توانید رطوبت را تنظیم کنید باید دستگاه را ری ست کلی نمایید: برای ریست کلی تغذیه را قطع کرده، هر دو کلید Up و Down را با هم نگه دارید و در همین حال تغذیه دستگاه را وصل نمایید؛ دو ثانیه پس از وصل تغذیه هر دو کلید را رها کنید، در این حالت دستگاه به تنظیمات پیش فرض بازگشته و می توانید رطوبت مینیمم و ماکسیمم را تنظیم نمایید.

در تصویر زیر نحوه سیم کشی دستگاه برای اتصال بار 220 ولت مشاهده می شود. (توجه داشته باشید که آداپتور و سیم ها در بسته بندی موجود نمی باشد و بایستی به طور جداگانه خریداری شود).

سیمکشی رطوبت سنج دیجیتال

برای خرید آنلاین برد اینجا کلیک کنید
خانه | فروشگاه | قوانين و مقررات | ثبت شکایات | درباره ما | تماس با ما
برای ارتباط با پشتیبانی تماس بگیرید 09191885096 (زکی زاده)
۱۳۹۱-۱۴۰۰© - تمام حقوق برای نوین کیت محفوظ است
A Site By: AVR64.com